Česky English
ČMI Český metrologický institut
kolaz
Úřední deska Kontakty Potřebuji si vyřídit Veřejné zakázky Časté dotazy Odborné akce

Laboratoř průtoku vody

 

Návaznost měřidel průtoku vody a kapalin v rozsahu 10 ml/h až 150 m 3 /h zabezpečují tři etalonové zařízení, které jsou využívány především ke kalibraci měřidel a etalonů. Etalonové zařízení zároveň slouží na základě požadavek zákazníků ke kalibraci a zkouškám pro schvalování typů a posouzení shody podle směrnice MID (Nařízení vlády č. 464/2005 Sb.) měřidel průtoku vody a kapalin. Z pohledu měřících principů jsou stanice univerzální a umožňují zkoušky vodoměrů a průtokoměrů pracujících na objemovém, rychlostním, elektromagnetickém, ultrazvukovém, vírovém nebo hmotnostním principu, případně měřidel využívajících tlakovou ztrátu (škrtící orgány) nebo dynamické působení tekutiny (průtokoměry s proměnlivým průřezem, vírové průtokoměry, fluidikové průtokoměry).

Stanice ENBRA typ MR-S 25150 byla vybudována ve spolupráci s firmou ENBRA Brno a je určena k realizaci jednotky proteklého množství a průtoku vody v  rozsahu (0,05 až 150) m 3 /h, teploty (20 ? 5) °C. Jedná se o jednu měřicí trať se samostatným hydraulickým okruhem se třemi větvemi pro pracovní etalony. Hlavními etalony jsou elektronické váhy METTLER typu KC 3000 a KCC 300 . Pracovními etalony jsou indukční průtokoměry KROHNE DN 6, DN 25, DN 80 . Celé zařízení je plně automatické ovládané z PC. Umožňuje měření pomocí hmotnostní metody s pevným i letmým startem, případně přímé porovnání s pracovními etalony objemovou metodou.

Přepínací klapka

Měřicí trať

Etalon Enbra

 

 

Stanice Sensus (Obr. č. 2), která je v plném provozu od roku 2011 rozšiřuje rozsah průtoku a teploty vody etalonu Enbra . Etalon má následující technické parametry:

Měřicí rozsah:

(0,005 až 10) m 3 /h

Jmenovitá světlost zkoušených měřidel:

DN 6 až DN 32

Pracovní tlak:

(0,03 - 1,6) MPa

Zkušební kapalina:

Studená pitná voda, teplá a horká voda

Teplota vody:

(10 až 95) °C

Teplotní stabilita:

0,1 °C při 20 °C, 0,3 °C při 50 °C

0,5 °C při 90 °C

Etalon pracuje hmotnostní metodou s pevným i letmým startem a porovnání zkoušeného přístroje proti váze a jednotlivým etalonovým průtokoměrům, včetně synchronizace impulzů. Zkušební zařízení je s jednou měřicí tratí, je vybaveno dvěma zásobními nádržemi s regulací teploty vody pomocí vyhřívání a Stanice je dále vybavena hlavními etalony - elektronické váhy METTLER TOLEDO o maximálních váživostech 300 kg, 32 kg a 3 kg. Každá z vah je vybavena systémem automatické kalibrace a sadou leštěných nerezových kalibračních závaží. Řízení je plně automatické, vizualizace a ovládání je z PC. Etalon Sensus je připraven i pro budoucí měření dvoufázového průtoku (směs voda ? vzduch). Z tohoto důvodu jsou na vstupu měřicí tratě instalovány 3 hmotnostní průtokoměry a přívod stlačeného vzduchu.

DSCN0537

Etalon Sensus

 

zpět na stranu oddělení průtoku

poslední aktualizace: 07.04.2014
rubrika (viz kontakty): laboratoře
dokument: 6002-LL-C
verze pro tisk: zobrazit
design: Perfect System, s.r.o.(c) Perfect System, s.r.o. 2002-2014